Poznaj najbardziej innowacyjny filtr polaryzacyjny - Marumi PRIME PLASMA SPUTTERING

Czym jest filtr polaryzacyjny?

Współczesne filtry polaryzacyjne, znane jako filtry CPL (Circular Polarizing Filter), stanowią kluczowe narzędzie w arsenale każdego fotografa. Ich działanie opiera się na selektywnym przepuszczaniu elektromagnetycznych fal światła o określonej polaryzacji w określonym kierunku, jednocześnie eliminując niepożądane refleksy i odbicia. Dzięki temu są niezastąpionym elementem podczas fotografowania krajobrazów, szczególnie w przypadku scen z wodą lub poprzez szybę.

Cechą charakterystyczną filtrów polaryzacyjnych jest ich zdolność do eliminowania rozproszonego odbicia światła od różnych powierzchni, takich jak kurzu, wilgoci czy kropelek wody w powietrzu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie bardziej nasycanych kolorów oraz głębszego kontrastu, co szczególnie uwydatnia zielenie roślin i błękit nieba.

Filtr CPL kontroluje odbicie światła poprzez przepuszczanie go przez specjalną folię polaryzacyjną, co pozwala na precyzyjną regulację intensywności światła i zwiększenie kontrastu kolorów. Ten efekt jest nie do osiągnięcia poprzez późniejszą obróbkę obrazu, dlatego filtry polaryzacyjne są niezbędnym wyposażeniem każdego fotografa, zwłaszcza tych zajmujących się fotografią krajobrazową.

Podstawowe zastosowanie filtrów polaryzacyjnych

•    Redukcja odbić: filtry polaryzacyjne są używane do redukcji odbić od powierzchni niemetalicznych, takich jak woda, szyba, czy mokra jezdnia. Dzięki temu możemy zredukować niechciane odbicia/refleksy, co jest szczególnie przydatne w fotografii krajobrazowej i przyrodniczej.
•    Zwiększanie kontrastu nieba: filtry polaryzacyjne są również używane do przyciemniania błękitu nieba w słoneczny dzień, co pozwala na wydobycie większego wizualnego kontrastu pomiędzy nim a chmurami.
•    Podwyższanie nasycenia: filtry mogą również pomóc w podwyższeniu nasycenia kolorów, co jest szczególnie przydatne podczas fotografowania roślinności.

  po lewej stronie zdjęcie wykonane bez filtra polaryzacyjnego, a po prawej z filtrem polaryzacyjnym

  po lewej stronie zdjęcie wykonane bez filtra polaryzacyjnego, a po prawej z filtrem polaryzacyjnym

  po lewej stronie zdjęcie wykonane bez filtra polaryzacyjnego, a po prawej z filtrem polaryzacyjnym

Najbardziej innowacyjne filtry polaryzacyjne - Marumi PRIME CPL

Filtry polaryzacyjne Marumi PRIME Plasma Sputtering są pierwszymi na świecie produktami w branży fotograficznej, w których do implementacji powłok zastosowano technologię napylania plazmowego.

Konwencjonalny proces powlekania filtrów CPL

W konwencjonalnym procesie produkcji filtrów polaryzacyjnych materiał powłokowy w postaci folii polaryzacyjnej jest topiony i w wysokiej temperaturze odparowywany w komorze próżniowej. W ten sposób przylega do szkła filtra CPL. Proces ten nie może trwać zbyt długo z uwagi na wrażliwość na ciepło nanoszonej w ten sposób folii. To ograniczenie powoduje, że procesu nie można przedłużać, przez co nanoszenie większej ilości warstw powłok nie jest możliwe, a osiągana specyfikacja filtrów ma swoje ograniczenia.

Marumi PRIME CPL - pierwsze na świecie filtry napylane plazmowo

Powlekanie technologią napylania plazmowego to zaawansowany proces, który nie generuje wysokiej temperatury. Pozwala to na swobodne tworzenie większej ilości cienkowarstwowych powłok na powierzchni materiału, które charakteryzują się przy tym zdecydowanie wyższą równomiernością ich nałożenia. Ten innowacyjny proces poprawia właściwości materiału powłokowego pod kątem jego wytrzymałości mechanicznej czy charakterystyki przewodnictwa elektrostatycznego. Uzyskane w ten sposób, wyśrubowane parametry filtrów są nie do uzyskania w konwencjonalnej metodzie termicznego nakładania na powierzchnię szkła powłok w postaci folii polaryzacyjnej.

W nowym, zaawansowanym technologicznie procesie powlekania filtrów polaryzacyjnych Marumi PRIME wykorzystano zjonizowany i poddany wysokiemu napięciu gaz argonowy który przechodzi w stan plazmy i działa jako pośrednik w osadzaniu materiału powłokowego, kierując go na powierzchnię filtra i układając w uporządkowany sposób.

Korzyści jakie niesie innowacyjna technologia napylania plazmowego

Ultra niski współczynnik odbicia światła (0.18%)

Filtry Marumi PRIME Plasma Sputtering charakteryzują się niemal płaskim profilem współczynnika odbicia światła, z minimalnymi fluktuacjami. Praktycznie w całym spektrum światła widzialnego, osiągają one wyjątkowo niskie wartości, z obliczoną średnią na poziomie 0.18%. Dla porównania, w typowych filtrach innych producentów, średni współczynnik odbicia wynosi około 0.6-0.8%, podczas gdy w modelach wysokiej klasy, wyprodukowanych tradycyjną metodą, producenci są w stanie obniżyć ten współczynnik do około 0.3%.

  porównanie charakterystyki odbicia konwencjonalnego filtra CPL vs Marumi PRIME CPL w ujęciu laboratoryjnym (po lewej) i praktycznie zarejestrowanym okiem nie uzbrojonym (po prawej)

Wierna kolorystyka bez przebarwień

Konwencjonalne filtry polaryzacyjne z czasem jego użytkowania mogą powodować żółknięcie obrazu. Skutkiem tego jest ocieplenie tonacji zdjęcia, co jest uważane za niepożądany efekt. Najlepiej, gdy filtr gwarantuje jak najbardziej wierną reprodukcję kolorów i nie wprowadza żadnych zabarwień. Sam balans kolorów każdego filtra opracowywany jest na trójliniowej mapie osiowej opartej na JIS B 7097-1986.

 

Marumi PRIME CPL cechuje prawie całkowicie neutralny balans kolorów, bez odchyleń w stronę któregokolwiek z trzech podstawowych kolorów światła (RGB). Dzięki starannie dobranej folii polaryzacyjnej oraz płaskim właściwościom odbicia charakterystycznym dla napylania plazmowego, filtr ten umożliwia wierne odwzorowanie kolorów, eliminując zażółcenie i zmętnienie, które mogą występować przy użyciu innych filtrów CPL.

Zobacz jak to ilustrują zdjęcia przykładowe w praktyce

 zdjęcie bez filtra polaryzacyjnego 

 zdjęcie z konwencjonalnym filtrem polaryzacyjnym 

 zdjęcie z filtrem Marumi PRIME CPL

Podwyższona wytrzymałość mechaniczna napylonej powłoki

Filtry są używane w różnorodnych warunkach, a zatem mogą być narażone na szereg przypadkowych uszkodzeń mechanicznych.

Folia konwencjonalnych filtrów polaryzacyjnych z uwagi na swoją charakterystykę procesu powlekania jest szczególnie wrażliwa na zadrapania.

Natomiast proces napylania plazmowego tworzy gęstą warstwę powłoki polaryzacyjnej dzięki czemu jest ona mocna i gładka. Stawia wyjątkowo mały opór mechaniczny, przez co jest też mniej podatna na zarysowania. Nawet w trakcie ekstremalnych testów przeprowadzonych w japońskiej Fabryce w Nagano, w których filtry pocierane były wełną stalową Marumi PRIME CPL zachowały nienaganny stan.

Jeszcze większy komfort użytkowania w nienagannej czystości

Powłoka hydrofobowa sprawia, ze woda nagromadzona na powierzchni nie tworzy plam, lecz łatwe do usunięcia krople. Dzięki temu filtry zachowując swą najwyższą jakość i ochronę są niezwykle łatwe w utrzymaniu w nienagannej czystości. Powłoki te stosowane są także w filtrach Marumi serii EXUS SOLID, EXUS oraz SUPER DHG i FS Plus (UV i LP).

Powłoka oleofobowa sprawia, ze powierzchnia filtra jest zaimpregnowana na tłuste odciski palców. Dzięki temu filtry zachowując swą najwyższą jakość i ochronę są niezwykle łatwe w utrzymaniu w nienagannej czystości. Powłoki te stosowane są także w filtrach Marumi serii EXUS SOLID, EXUS oraz SUPER DHG i FS Plus (UV i LP).

powłoka hydrofobowa

powłoka przeciw-tłuszczowa

Niska podatność na gromadzenie ładunku elektrostatycznego

Filtry Marumi PRIME Plasma Sputtering cechuje znakomita charakterystyka elektrostatyczna. Ponieważ technologia napylania plazmowego pozwala na pozostawienie przewodzącego, nieutlenionego metalu w warstwie powłoki, który umożliwia szybkie rozproszenie elektryczności powierzchni filtra. To prowadzi do jego samorozładowania się. Dzięki temu filtr nie przyciąga łatwo kurzu, a nawet jeśli ten się pojawi, można go łatwo usunąć za pomocą dmuchawy czy popularnej gruszki fotograficznej.

Najwyższa dokładność powierzchni filtra CPL

Dzięki nowej technologii napylania plazmowego możliwe jest bardziej precyzyjne nakładanie powłok, co znacznie zwiększa ich równomierność na całej powierzchni filtra. Efektem tego jest praktycznie eliminacja artefaktów w postaci pierścieni Newtona, które czasami mogą występować na zdjęciach w przypadku innych filtrów.

Artefakty w postaci pierścieni Newtona pojawiają się w obrazach fotograficznych lub optycznych jako efekt świetlny wynikający z interferencji. Zazwyczaj występują w obszarach ostrych kontrastów, gdzie dochodzi do rozproszenia światła. Te pierścienie, zwykle w formie kolorowych kręgów, są rezultatem zjawiska dyspersji, gdzie różne długości fali świetlnej uginają się pod różnymi kątami, tworząc widoczne pierścienie.

Korzystając z interferometru, przeprowadzony został pomiar dokładności powierzchni transmisji trzech przypadkowo wybranych próbek filtrów Marumi PRIME CPL oraz filtrów polaryzacyjnych wysokiej klasy innego producenta. Wyniki potwierdziły, że wszystkie trzy próbki Marumi cechowały się znacząco wyższym poziomem dokładności powierzchni w porównaniu z produktami konkurencyjnych firm.

Cienka, radełkowana oprawka dla szerokokątnych obiektywów

Wyczernienie rantu szkła dla minimalizacji blików

Płytka oprawa filtra nie naraża zdjęcia na winietowanie, nawet przy zastosowaniu obiektywów ultra-szerokokątnych.  Matowe, satynowe jej wykończenie oprawki minimalizuje możliwość powstawania odbić na samej ramce, a radełkowanie ułatwia operowanie filtrem oraz jego nakręcanie i odkręcanie. 

Specjalna czarna farba naniesiona na szkło w miejscu jego odcięcia od tafli, gwarantuje skuteczną niwelację flar i refleksów które mogą się pojawiać w trakcie fotografowania w słoneczne dni lub w miejscach z silnymi bocznymi światłami. 

Dostępny także w oryginalnym, japońskim opakowaniu 

Marumi - Made in Japan since 1956

Marumi to Producent z wieloletnią tradycją i doświadczeniem w kategorii filtrów fotograficznych i filmowych, którego kluczowe produkty powstają w japońskim Nagano - zagłębiu przemysłu wysokich technologii. To tam inżynierowie od blisko 70 lat dbają, aby każdy pojedynczy produkt ich marki był zawsze tej samej, nieskazitelnie wysokiej jakości. By z powodzeniem spełniał swoją powinność w procesie tworzenia obrazu na każdym poziomie jego realizatora.

Alternate text