SIGMA 12-24/4 ART DG HSM |  Wszystko czego fotografowie oczekują od super szerokokątnego zoomu i wiele więcej.

.

SIGMA jako pionier w dziedzinie super szerokokątnych zoomów przez dekady rozwijała i oferowała wiele niezwykłych obiektywów w tej kategorii. Dziś SIGMA oferuje super-szerokokątny zoom idealny do aparatów z bardzo wysoką rozdzielczością matryc. SIGMA 12-24mm F4 DG HSM zapewnia optymalne osiągi na całej przestrzeni kadru, minimalną dystorsję, oraz małą odległość ogniskowania. By osiągnąć tak bezkompromisowe rezultaty Sigma musiała zaangażować całe doświadczenie w projektowaniu optyki i wszystkie swoje najnowsze technologie. Kluczową rolę w produkcji obiektywu pełnią zaawansowane materiały, jak szkło o niskiej dyspersji, oraz zaawansowane procesy technologiczne, pozwalające tworzyć asferyczne soczewki o bardzo dużej średnicy

12-24_4.0
12-24_4.0

Fot: Michał Ostrowski

Przysłona f/4 w całym zakresie to o 1 stopień jaśniej niż w przeciętnych obiektywach tego typu. Dzięki temu fotografowie mogą używać krótszych czasów migawki, łatwiej zamrażać ruch i uzyskiwać ostre zdjęcia poruszających się obiektów. Światło niezmienne podczas zoomowania poprawia ponadto wygodę korzystania z obiektywu.

 

12-24_4.0
12-24_4.0

Fot: Michał Ostrowski

Od obiektywów super-szerokokątnych oczekuje się doskonałej jakości obrazu w całym kadrze oraz jak najmniejszej dystorsji. Spełnienie tych wymagań jest szczególnie istotne w fotografii architektury.

12-24_4.0

Fot: Juzo Iwaki

12-24_4.0

Fot: Wataru Nakamura

W projektowaniu obiektywu SIGMA 12-24mm F4 DG HSM wykorzystano skumulowane doświadczenia firmy w projektowaniu i produkcji soczewek asferycznych. Obiektyw zawiera trzy tego typu elementy stworzone w procesie precyzyjnego kształtowania szkła. W skład konstrukcji optycznej obiektywu wchodzi także 5 elementów ze szkła FLD o niskiej dyspersji, które zachowuje się jak szkło fluorytowe, zachowując przy tym optymalną transmisję światła. Soczewki te pomagają zminimalizować dystorsję, aberrację chromatyczną, oraz komę. W efekcie uzyskujemy niezwykle ostry obraz w całym kadrze, od centrum, aż do brzegów.

12-24_4.0
flary

Redukcja flar i blików

 

Już na wczesnych etapach procesu projektowania obiektywów, mierzone są flary i bliki w celu zbadania odporności mechanizmu optycznego na silne źródła światła. Specjalna wielowarstwowa powłoka redukuje flary i bliki, by umożliwić fotografom wykonywanie ostrych zdjęć nawet w trudnym oświetleniu.


 

12-24_4.0

80 milimetrowa soczewka asferyczna

 

SIGMA 12-24mm F4 DG HSM zawiera 80 milimetrową soczewkę asferyczną z kształtowanego szkła – największą soczewkę tego typu w tej klasie obiektywów. Soczewka ta pozwala niezwykle efektywnie minimalizować dystorsję, aberrację sferyczną i komę.

HSM

Silnik HSM

 

Nowo zaprojektowana konstrukcja silnika HSM zapewnia cichą i szybka prace AF. Nowy zoptymalizowany algorytm AF pomaga osiągnąć jeszcze lepszą szybkość pracy AF  większą o 30 % w porównaniu do jego poprzednika. Napęd nie ma klasycznych połączeń mechanicznych, taka konstrukcja pozwala na ręczne do ostrzenie bez konieczności przełączania w tryb MF.

Aizu

Cały proces produkcji, od form odlewniczych do najdrobniejszych części, odbywa się w Japonii, fabryka znajduje się u podnóża góry Aizu. Sigma to jeden z ostatnich producentów, których wszystkie produkty są wytwarzane wyłącznie w Japonii. Produkcja w jednym miejscu, zapewnia wysoką kontrolę jakości obiektywów fotograficznych, filmowych oraz produkowanych tam aparatów.

Specyfikacja techniczna :

Ogniskowa

zmiennoogniskowa 12-24mm

Konstrukcja obiektywu

16 elementów w 11 grupach

Kąt widzenia

122,0°-84,1°

Przysłona

9 (kołowa przysłona)

Minimalna wartość przysłony

F 4.0

Maksymalna wartość przysłony

F 22

Min. odległość ostrzenia

24cm

Wymiary

102,0mm × 131,5mm

Waga

 

1150g