SIGMA 24/1.4 ART DG HSM | Szerokokątny obiektyw o maksymalnej przysłonie F1.4, który ujawnia nowy horyzont jakości obrazu.

Sigma 24

Zdobywca wielu nagród i wyróżnień. Podstawowe narzędzie pracy wielu zawodowych fotografów. 

 

Na fali sukcesu wybitnych obiektywów Sigmy z serii Art. tj. 35/1.4 DG HSM oraz 50/1.4 DG HSM powstał kolejny, przeznaczony dla wymagających fotografów oczekujących nieprzeciętnej jakości obrazu przy współpracy ze współczesnymi, wymagającymi matrycami pełnoklatkowymi. Zaawansowany układ 15 soczewek ułożonych w 11 grupach gwarantuje pełną ostrość obrazu już od przysłony F1,4. Aż 3 soczewki wykonano ze specjalnych szkieł FLD oraz 4 soczewki z SLD. Każda soczewka pokryta jest warstwami antyrefleksyjnymi likwidującymi bliki i flary, dzięki czemu obiektyw zachowa odpowiedni kontrast nawet przy fotografowaniu pod słońce. Dopełnieniem jakości obrazu jest 9-cio listkowa, zaokrąglona przysłona, dzięki której uzyskujemy przyjemną plastykę obrazu i pożądany miękki efekt bokeh. Automatyczna ostrość ustawiana jest za pomocą ultradźwiękowego silnika HSM (Hyper Sonic Motor) gwarantującego cichą i szybką pracę. Jest to szczególnie ważne podczas pracy w kościołach, teatrach oraz filmowaniu. Całość zamknięto w stylowej, wytrzymałej obudowie a mosiężny bagnet łączy precyzję z wytrzymałością na lata pracy.
Oprócz zdjęć krajobrazów i martwej natury obiektyw doskonale sprawdzi się w fotografii reporterskiej, astrofotografii oraz videofilmowaniu.

sigma 24mm
Sigma 24mm

Fot: Jarosław Deluga

Precyzyjny Autofocus
Dzięki nowemu algorytmowi kontrolującemu pracę autofocusa, szybkość i jakość ostrzenia obiektywów SIGMA Art będzie na tym samym poziomie co w konstrukcjach projektowanych oryginalnie dla aparatów bezlusterkowych. Dotyczy to pracy we wszystkich trybach autofocusa, w tym trybu ciągłego AF-C.


Kompatybilność stabilizacji obrazu
Obiektywy będą w pełni kompatybilne z systemem stabilizacji matrycy. Optymalizacja następuje przez ustalenie ogniskowej obiektywu i dostosowanie parametrów stabilizacji wewnątrz aparatu.


Korekcja aberracji
Korekcja poziomów jasności na brzegach obrazu, dystorsji oraz aberracji chromatycznej będzie zoptymalizowana dzięki przepływowi informacji o parametrach optycznych z obiektywu do aparatu.

sigma 24mm
Sigma 24mm

Fot: Jarosław Deluga

Do budowy obiektywu wykorzystano 15 soczewek, ułożonych w 11 grupach.  Obiektyw ten został wyposażony w szkło  SLD  (Special Low Dispertion) o niskim stopniu załamania światła. W efekcie, generowany obraz jest niezwykle ostry i kontrastowy w całej płaszczyźnie obrazu.
SLD  - szkło o niskiej dyspersji mające na celu minimalizację aberracji chromatycznej

Za korektę wad barwnych odpowiadają soczewki wykonane ze szkieł o niskiej dyspersji m.in. ze szkła o własnościach zbliżonych do fluorytu. W obiektywie zastosowano cztery soczewki asferyczne ze szkła  SLD * i aż trzy ze szkła fluorytowego  FLD **. Tak skomplikowany układ optyczny ( 16 soczewek w 11 grupach ) gwarantuje likwidacje wszelkich aberracji barwnych oraz zjawiska komy w całym przekroju kadru.

 

SLD  - szkło o niskiej dyspersji mające na celu minimalizację aberracji chromatycznej

FLD  - szkło o ultra niskiej dyspersji, które oferuje wydajność na najwyższym poziomie, a jego właściwości są podobne do fluorytu.

24 wykres
flary

Redukcja flar i blików

 

Już na wczesnych etapach procesu projektowania obiektywów, mierzone są flary i bliki w celu zbadania odporności mechanizmu optycznego na silne źródła światła. Specjalna wielowarstwowa powłoka redukuje flary i bliki, by umożliwić fotografom wykonywanie ostrych zdjęć nawet w trudnym oświetleniu.

 

widmo

Stopień w jaki szkło odbija światło zależy od długości fali światła. Stąd różne kolory widma światła. Ta właściwość jest źródłem aberracji chromatycznej, obwódki koloru szczególnie zauważalnej przy teleobiektywach.

 

Większość aberracji chromatycznej może zostać wyeliminowana dzięki zastosowaniu wypukłej soczewki o wysokiej refrakcji i wklęsłego elementu o niskiej refrakcji. Mimo to, może pozostać tak zwane „widmo wtórne”.

 

By je zminimalizować, obiektywy SIGMA są wyposażone w trzy rodzaje soczewek o niskiej dyspersji: ELD (Extraordinary Low Dispersion), SLD (Special Low Dispersion) i FLD („F” Low Dispersion).

 

Zwłaszcza szkło FLD charakteryzuje się wyjątkowo niską dyspersją i wysoką przepuszczalnością, przypominającą fluoryt. Ten wyjątkowy rodzaj szkła oraz optymalizacja dystrybucji energii pozwala na doskonałą jakość obrazu, niezakłóconego aberracją chromatyczną

 

 

bokeh

Przy zdjęciach z punktowymi źródłami światła lub z odbiciami na powierzchni wody w tle, okrągła, 9-cio listkowa przysłona pozwala osiągnąć efekt ‘bokeh’, nawet przy wysokich ustawieniach.

hsm

Napęd HSM pozwala na szybką i cichą pracę napędu AF. 1. Ponadto, nowy firmware oferuje funkcję tzw. „ręcznego doostrzenia” w trybie AF. Pozwala ono na ręczne ustawianie ostrości, poprzez kręcenie pierścieniem MF, nawet w sytuacji gdy obiektyw pracuje w trybie AF. Zwiększa to wygodę i szybkość ustawiania ostrości.
Domyślne ustawienie funkcji „ręcznego doostrzania” w trybie AF różni się w zależności od rodzaju mocowania.

Aizu

Cały proces produkcji, od form odlewniczych do najdrobniejszych części, odbywa się w Japonii, fabryka znajduje się u podnóża góry Aizu. Sigma to jeden z ostatnich producentów, których wszystkie produkty są wytwarzane wyłącznie w Japonii. Produkcja w jednym miejscu, zapewnia wysoką kontrolę jakości obiektywów fotograficznych, filmowych oraz produkowanych tam aparatów.

Specyfikacja techniczna :

Ogniskowa

stała 24mm

Konstrukcja obiektywu

15 elementów w 11 grupach (3 soczewki FLD, 4 soczewki SLD)

Kąt widzenia

84,1°

Przysłona

9 zaokrąglonych listków przysłony

Minimalna wartość przysłony

F 1.4

Maksymalna wartość przysłony

F 16

Min. odległość ostrzenia

25cm

Średnica filtra

77mm

Wymiary

85mm x 90,2mm

Waga

665 g