SIGMA 85/1.4 ART DG DN |  Mały, lekki, kompaktowy. Redefinicja współczesnych obiektywów zaprojektowanych wyłącznie pod aparaty bezlusterkowe.

Prezentujemy piąty obiektyw SIGMA, zaprojektowany od podstaw do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych

 

Obiektyw SIGMA 85mm F1.4 DG DN | Art to nowo opracowany obiektyw portretowy, przeznaczony do współpracy z aparatami bezlusterkowymi. Obiektyw łączy w sobie godną linii Art, ostrość obrazu od pełnej przysłony F1.4 z pięknym efektem bokeh. Ogniskowa 85mm i plastyczny bokeh zapewniony przez 11-sto listkową przysłonę gwarantują wyróżnianie fotografowanego obiektu z tła, co jest jednym z kluczowych elementów fotografii portretowej czy reportażowej.  

85 1.4 DG DN
85 1.4 DG DN

Fot: Tomasz Tołłoczko

85mm F1.4 to specyfikacja będąca niemalże synonimem obiektywu portretowego. Dzięki obiektywom z linii Art, SIGMA dąży do uzyskania najwyższej możliwej wydajności optycznej i prezentuje najnowszą wiedzę z obszaru projektowania optycznego, wykorzystując przy tym technologie produkcji fabryki Aizu, jedynego zakładu produkcyjnego SIGMA. Rezultatem jest bardzo szczegółowy obraz, który ma kluczowe znaczenie dla fotografii portretowej, osiągnięty na poziomie, który z pewnością zadowoli zarówno profesjonalistów, jak i zaawansowanych amatorów.

85 1.4 DG DN
85 1.4 DG DN

Fot: Tomasz Tołłoczko

To niesamowite, iż mimo swoich rekordowych osiągów, SIGMA 85mm F1.4 DG DN | Art to niezwykle lekka i kompaktowa konstrukcja, a niewielki korpus jest wyposażony w szereg funkcji, w tym konstrukcję odporną na kurz i zachlapania, wspieraną przez doskonałą jakość użytych materiałów. Obiektyw 85mm F1.4 DG DN | Art jest bez wątpienia najlepszym obiektywem portretowym firmy SIGMA w erze bezlusterkowców.

85 1.4 DG DN

Fot: Tomasz Tołłoczko

85 1.4 DG DN

Fot:  Aya Iwasaki

Oprócz pięciu soczewek o niskiej dyspersji SLD (Special Low Dispersion) i jednej soczewki asferycznej, w obiektywie 85mm F1.4 DG DN | Art zastosowano najnowsze szkło o wysokim współczynniku załamania światła, które jeszcze dokładnej koryguje aberracje, których nie można zniwelować programowo po stronie aparatu. Dzięki szczególnemu naciskowi na korekcję wzdłużnej aberracji chromatycznej, użytkownicy będą cieszyć się ostrymi obrazami bez rozmywania kolorów, aż do maksymalnego otworu przysłony F1.4. Wysoka rozdzielczość, która obejmuje cały obraz od środka do krawędzi, w połączeniu z pięknym efektem bokeh tworzonym dzięki przysłonie F1.4, uwydatnia fotografowany obiekt w sugestywny sposób.

85 1.4 DG DN
flary

Redukcja flar i blików

 

Już na wczesnych etapach procesu projektowania obiektywów, mierzone są flary i bliki w celu zbadania odporności mechanizmu optycznego na silne źródła światła. Specjalna wielowarstwowa powłoka redukuje flary i bliki, by umożliwić fotografom wykonywanie ostrych zdjęć nawet w trudnym oświetleniu.

 

85 1.4 DG DN

Funkcjonalność i wygoda 

 

Ten kompaktowy obiektyw został wyposażony w szereg funkcji, które zadowolą zarówno fotografów profesjonalnych, jak i zaawansowanych amatorów. SIGMA 85 mm F1.4 DG DN | Art wprowadziła Przełącznik Blokady Pierścienia Przysłony (1), który zapobiega jego niezamierzonemu ruchowi podczas fotografowania bądź filmowania, pozwalając użytkownikom skupić się na tworzeniu własnego materiału. Dodatkowo Przełącznik Trybu Pracy  Pierścienia Przysłony (2) umożliwia wybór sposobu pracy pierścienia przysłony – płynny lub krokowy. Przełącznik AF/MF (3) na korpusie obiektywu i Przycisk AFL*(4), który umożliwia przypisywanie różnych funkcji z korpusu aparatu, również ułatwiają fotografowanie.

85 1.4 DG DN

Nowy silnik AF, nowy patent Sigma Corporation

 

W obiektywie zastosowano nowej klasy silnik krokowy, który jest zoptymalizowany pod kątem pracy AF z detekcją fazy oraz kontrastu. Silnik odpowiedzialny za ustawianie ostrości jest zupełnie nową konstrukcją, opatentowaną przez Sigma Corporation. Układ napędu AF zapewnia nie tylko płynne i błyskawiczne ustawianie ostrości, ale jest w pełni kompatybilny również z detekcją twarzy, oczu lub źrenicy, a jego konstrukcja również znacznie zmniejsza sam korpus obiektywu. Nowy silnik AF pozycjonuje obiektyw nie tylko w fotografii portretowej, jego szybkość reagowania i ustawiania ostrości z powodzeniem sprawdzi się również w fotografii sportowej, wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z dynamicznymi zmianami w kadrze. 

Aizu

Cały proces produkcji, od form odlewniczych do najdrobniejszych części, odbywa się w Japonii, fabryka znajduje się u podnóża góry Aizu. Sigma to jeden z ostatnich producentów, których wszystkie produkty są wytwarzane wyłącznie w Japonii. Produkcja w jednym miejscu, zapewnia wysoką kontrolę jakości obiektywów fotograficznych, filmowych oraz produkowanych tam aparatów.

Specyfikacja techniczna :

Ogniskowa

stała 85mm

Konstrukcja obiektywu

15 elementów w 11 grupach

Kąt widzenia

26,6°

Przysłona

11 (kołowa przysłona)

Minimalna wartość przysłony

F 1.4

Maksymalna wartość przysłony

F 16

Min. odległość ostrzenia

85cm

Średnica filtra

77mm

Wymiary

82,8mm × 94,1mm (L-mount) | 82,8mm × 96,1mm (Sony E)

Waga

630g (L-mount) | 625g (Sony E)