SIGMA 14/1.8 DG HSM ART |Pierwszy na świecie ultra-szerokokątny obiektyw 14mm F/1.8 DG HSM

Obiektyw z profesjonalnej linii ART

Na fali sukcesu wybitnych obiektywów stałoogniskowych z serii Art Sigma zaoferowała obiektywy z nowym mocowaniem. Oferując te samą konstrukcję optyczną opracowano nowy algorytm sterowania pracą AF i prędkością transmisji danych.

 

W przypadku obiektywów szerokokątnych fotografowie oczekują pozbawionej zniekształceń, wysokiej jakości obrazu, zarówno w centrum kadru, jak i jego brzegach. Wykorzystywane do fotografii architektury nie mogą powodować zakrzywień linii. Dzięki zastosowaniu największej w historii soczewki asferycznej (wśród oferowanych obiektywów szerokokątnych), inżynierowie SIGMA wyeliminowali zjawisko dystorsji niemal do zera. Oferując te samą konstrukcję optyczną opracowano nowy algorytm sterowania pracą AF i prędkością transmisji danych.

sigma 14mm
Sigma 14mm

Fot: Juzo Iwaki

Precyzyjny Autofokus.

Obiektyw jest w pełni kompatybilny z szybkim i ciągłym autofokusem ( AF-C ) , czego nie zapewniał adapter MC-11

 

Kompatybilny ze stabilizacją w aparacie

Aparat wykrywa ogniskową obiektywu i automatycznie optymalizuje działanie stabilizacji obrazu


Zgodny z korekcją aberracji w aparacie
Dzięki dopasowaniu korekcji poziomów jasności na brzegach obrazu, dystorsji oraz aberracji chromatycznej do charakterystyki optycznej obiektywu funkcja ta pozwala uzyskać jeszcze wyższą jakość optyczną obrazu

sigma 14mm
Sigma 14mm

Fot: Juzo Iwaki

Nawet przy ultra-szerokokątnym kącie widzenia 14 mm, jasność F1.8 umożliwia bardzo płytką głębie ostrości, a obiekt stojący na tle ma przyjemny bokeh. Oprócz zdjęć krajobrazów, martwej natury, doskonale sprawdzi się w astrofotografii, fotografii reporterskiej i videofilmowaniu.

sigma 14mm
Sigma 14mm

Fot: Juzo Iwaki

SIGMA 12-24mm F4 DG HSM Art była pierwszym obiektywem wyposażonym w soczewek o średnicy 80 mm. Opierając się na wiedzy zdobytej w wyniku tego sukcesu, nowy obiektyw wyposażony jest w przednią asferyczną soczewkę o średnicy 80mm, tylko takie rozwiązanie mogło zagwarantować jakość obrazu godną prestiżowej linii ART.

Za korektę wad barwnych odpowiadają soczewki wykonane ze szkieł o niskiej dyspersji m.in. ze szkła o własnościach zbliżonych do fluorytu. W obiektywie zastosowano cztery soczewki asferyczne ze szkła SLD* i aż trzy ze szkła fluorytowego FLD**. Tak skomplikowany układ optyczny ( 16 soczewek w 11 grupach ) gwarantuje likwidacje wszelkich aberracji barwnych oraz zjawiska komy w całym przekroju kadru.

 

SLD - szkło o niskiej dyspersji mające na celu minimalizację aberracji chromatycznej

FLD - szkło o ultra niskiej dyspersji, które oferuje wydajność na najwyższym poziomie, a jego właściwości są podobne do fluorytu.

uszczelnienie

Obiektyw przystosowany jest do pracy w trudnych warunkach terenowych, posiada wszelkie cechy i możliwości sprzętu pożądane przez wymagającego profesjonalistę, dzięki czemu nie musi się on martwić o obiektyw, a możesz skupić wyłącznie na zaplanowanym kadrze.

 

Uszczelniany bagnet zapewnia większą odporność na zabrudzenia i ewentualne zalania powstałe w wyniku np. deszczu.

hsm

Całość zamknięto w stylowej, bardzo starannie wykonanej obudowie a zastosowanie materiału TSC (kompozytu stabilnego termicznie) w częściach wewnętrznych i zewnętrznych obiektywu przyczynia się do zwiększonej precyzji działania.

Za ustawianie ostrości odpowiada zoptymalizowany, ultradźwiękowy silnik HSM. Dzięki nowym algorytmom ustawianie ostrości odbywa się o 30 % szybciej niż w poprzednich modelach. Napęd nie ma klasycznych połączeń mechanicznych, taka konstrukcja pozwala na ręczne doostrzanie bez konieczności przełączania w tryb MF.

Sigma 14

Nawet przy ultra-szerokokątnym kącie widzenia 14 mm, jasność F1.8 umożliwia bardzo płytką głębie ostrości, a obiekt stojący na tle ma przyjemny bokeh.

hydroall

Ponadto przednia soczewka pokryta jest specjalna warstwą hydrofobowa zapobiegającą utrzymywaniu się na niej zabrudzeń.

Aizu

Cały proces produkcji, od form odlewniczych do najdrobniejszych części, odbywa się w Japonii, fabryka znajduje się u podnóża góry Aizu. Sigma to jeden z ostatnich producentów, których wszystkie produkty są wytwarzane wyłącznie w Japonii. Produkcja w jednym miejscu, zapewnia wysoką kontrolę jakości obiektywów fotograficznych, filmowych oraz produkowanych tam aparatów.

 

Specyfikacja techniczna :

Ogniskowa

stała 14mm

Konstrukcja obiektywu

16 elementów w 11 grupach (3 soczewki FLD, 4 soczewki SLD)

Kąt widzenia

114,2°

Przysłona

9 zaokrąglonych listków przysłony

Minimalna wartość przysłony

F 1.8

Maksymalna wartość przysłony

F 16

Min. odległość ostrzenia

27cm

Średnica filtra

-

Wymiary

95,4mm x 156mm

Waga

1120 g